Contact us now
ihunters@outlook.com

Drzwi Otwarte UMCS- relacja

Drzwi Otwarte UMCS- relacja

 

Nie tak dawno, bo 24 marca, po raz kolejny uczestniczyliśmy w Drzwiach Otwartych UMCS, czyli jednym z największych wydarzeń skierowanych do kandydatów na studia. W tym roku odbyło się ono pod hasłem „UMCS. Zadbaj o swoją przyszłość”. 

Podczas wydarzenia pełniliśmy dyżury wraz z pracownikami Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa UMCS, którzy chętnie odpowiadali na pytania przyszłych studentów oraz wspólnie obdarowywaliśmy ich gadżetami związanymi z naszą uczelnią.

Jednym z zorganizowanych przez nas wydarzeń były poprowadzone przez 2 członków koła warsztaty pod nazwą „Urzeczywistnij swoje pomysły. Druk 3D nowym narzędziem Twojej wyobraźni”. Cieszyły się one bardzo dużym zainteresowaniem.  Warsztaty składały się z dwóch części. W części pierwszej, teoretycznej, kandydaci na studia mieli możliwość poznać historię drukarek 3D, dowiedzieć się na czym takie drukowanie polega oraz poznać przykłady nietypowych zastosowań drukowania przestrzennego. Jednym z nich był dom wydrukowany w rekordowym czasie przez firmę Apis Cor – zajęło to dokładnie 24 godziny, a budynek powstał od razu w miejscu, w którym miał stanąć. Innym ciekawym i bardzo zaskakującym przykładem zastosowania tej technologii było drukowanie jedzenia. Przyszli studenci zostali także zaznajomieni z programami do modelowania 3D oraz poinformowani gdzie mogą znaleźć gotowe projekty.

Po przedstawieniu teorii drukowania przestrzennego nastąpiła część praktyczna. Członkowie koła korzystając z wyposażenia instytutowego Humanistycznego Laboratorium Digitalizacji i Wizualizacji Informacji zaprezentowali jak wygląda w praktyce drukowanie 3D. Ochotnicy mieli możliwość wydrukować coś samodzielnie lub wymienić filament. Członkowie koła prowadzący warsztaty chętnie udzielali pomocy oraz odpowiadali na pytania. Wszyscy obecni kandydaci na studia z dużym zainteresowaniem przyglądali się pracy drukarki.

Kolejną atrakcją dla przyszłych studentów była zorganizowana przez nas zabawa polegająca na szybkim i kreatywnym odnajdywaniu użytecznych informacji. Zabawa nosiła nazwę „Sherlock Holmes – Łowca informacji” i pozwala grającym wcielić się w rolę detektywa i sprawdzić swoje umiejętności wyszukiwania i selekcji informacji.

Niewątpliwie jednak największe zainteresowanie wzbudziło drukowanie przestrzenne, które miało miejsce przez cały czas trwania Drzwi Otwartych. W tym czasie zaglądało do nas wiele osób, a część z nich prosiła o wydrukowanie konkretnego przedmiotu. Pod wielkim wrażenie drukowania przestrzennego byli także inni studenci UMCS, co zabawne, zwłaszcza studenci archeologii. Jak widać nawet oni mimo zamiłowania do historii uwielbiają nowe technologie.

Z wielką przyjemnością spędziliśmy czas uczestnicząc w wydarzeniu, Bardzo się cieszymy, że poprowadzone przez członków naszego koła warsztaty wzbudziły tak duże zainteresowanie. Dzięki temu mieliśmy możliwość poznać wielu interesujących ludzi. Z przyjemnością weźmiemy udział w organizacji wydarzenia za rok!

Relacje przeprowadziła: Aleksandra Piotrowska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *